Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Fortsätter du använda webbplatsen accepterar du att cookies används. Mer om våra cookies.

Prata med oss

Åre Destination lägger manchester för Åres företagare, året runt

Foto: Skistar

En slimmad men stark organisation

Organisationen hos Åre Destination består av en fast kärna som alla jobbar varje dag för att skapa manchesterföre för våra medlemmar. Runt kärnan har vi byggt upp ett ”byalag” av stödfunktioner, experter inom olika områden som vi tar hjälp av från tid till annan när vi behöver förstärkning av spetskompetens eller helt enkelt fler personer på däck. På det sättet kan vi hålla ett slimmat och flexibelt team och ändå stå starka när det behövs som mest.

Kärnan består av

Therese Sjölundh
VD
therese@aredestination.com
+46 70 347 86 87

Sofi Nord
Koordinator
Marknad, medlemsfrågor & administration
sofi@aredestination.com
+46 76 807 34 53

Lina Myhr
Kommunikatör/AD
Grafisk produktion/digital innehållsproduktion
lina@aredestination.com
+46 70 464 57 02

Anna-Karin Lundmark
Ekonomiansvarig
Ekonomi, projektcontroller, mark- & ledfrågor
annakarin@aredestination.com
+46 70 251 83 43

Karolina Krejci
Kommunikatör
Digital kommunikation, webbredaktör
karolina@aredestination.com
+46 70 244 66 99

Emanuel Andersson
Projektledare
Fysiska miljöer, event, partners
emanuel@aredestination.com
+46 70 303 05 81

Press & journalistbesök
press@aredestination.com

”Byalaget”

Projektledare Åre Höstmarknad
Sara Eek Brandzell
marknad@aredestination.com
+46 76 086 95 02

Projektledare Höstlov i Åre
Petter Eklund
petter@bravur.com
+46 76 858 56 10

Besöksadress

Station Åre – Plan 3
St Olavs väg 33
837 52 Åre

Faktureringsadress

Åre Destination AB
St Olavs väg 33
837 52 Åre

Organisationsnummer: 556571-5961

Styrelsen

Vår styrelse är engagerade i Åres utveckling och hjälper oss med att strategiskt skapa riktning i det vi gör. Styrelsen består av:

Ordförande

Håkan Hanson, VD Hanson Management

Ledamöter

Åse Angland Lindwall, VD Idea2Innovation

Pernilla Gravenfors, Gravenfors & Co AB, PG Management

Kristoffer Schött-Qvist, grundare/utvecklare Eventyr

Johan Fryksborn, affärschef Östersund-Åre Diös

Niklas Edbjörk, delägare TMN i Åre

Sebastian Thomasson, Destinationschef SkiStar Åre

Carl Nygren, VD, PJN resort AB/ Ölfabriken i Åre

Niclas Sjögren Berg (suppleant) operationell direktör SkiStar

Kontakt

För kontakt sådant som rör särskilda områden, se kontaktuppgifter ovan. För generella frågor, mejla oss på:

info@aredestination.com

För frågor som rör Åre Destinations hemsida:

webbredaktor@aredestination.com

Du kan också komma i kontakt med oss via Facebook eller Instagram (@aresweden):

    

 

Frågor om din vistelse

Om du har frågor som rör din resa till Åre eller din vistelse här kan du kontakta Åre Turistbyrå:

are.se/turistinformation
+46 647-163 21
areturistbyra@are.se

Mer om Åre Destination

Senast uppdaterad 25 maj 2022