Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Fortsätter du använda webbplatsen accepterar du att cookies används. Mer om våra cookies.

Prata med oss

Åre Destination lägger manchester för Åres företagare, året runt

Foto: Skistar

En slimmad men stark organisation

Organisationen hos Åre Destination består av en fast kärna som alla jobbar varje dag för att skapa manchesterföre för våra medlemmar. Runt kärnan har vi byggt upp ett ”byalag” av stödfunktioner, experter inom olika områden som vi tar hjälp av från tid till annan när vi behöver förstärkning av spetskompetens eller helt enkelt fler personer på däck. På det sättet kan vi hålla ett slimmat och flexibelt team och ändå stå starka när det behövs som mest.

Kärnan består av

Therese Sjölundh
VD, Marknad
therese@aredestination.com
+46 70 347 86 87

Bengt Persson
Byvärd
byvard@aredestination.com

+46 70 217 49 00

Lina Myhr
Webb/AD
lina@aredestination.com
+46 70 464 57 02

Sofi Nord
Medlemsfrågor & Administration
sofi@aredestination.com
+46 76 807 34 53

Anna-Karin Lundmark
Ekonomi, Ledutveckling & Markägarfrågor
annakarin@aredestination.com
+46 70 251 83 43

Karolina Krejci
Webb & Digital kommunikation
karolina@aredestination.com
+46 70 244 66 99

“Byalaget”

Projektledare Höstmarknad
Patrik Svärd, High Hope
patrik@highhope.se
+46 70 229 35 69

Projektledare Höstlov i Åre
Petter Eklund
petter@bravur.com
+46 76 858 56 10

Press & PR
Johanna Schalander
press@aredestination.com
+46 76 101 46 46

Besöksadress

Station Åre – Plan 3
St Olavs väg 33
837 52 Åre

Faktureringsadress

Åre Destination AB
St Olavs väg 33
837 52 Åre

Styrelsen

Vår styrelse är engagerade i Åres utveckling och hjälper oss med att strategiskt skapa riktning i det vi gör. Styrelsen består av:

Ordförande

Håkan Hanson, VD Hanson Management

Ledamöter

Åse Angland Lindwall, VD Idea2Innovation

Pernilla Gravenfors, VD Holiday Club

Niclas Sjögren Berg, destinationschef SkiStar

Kristoffer Schött-Qvist, grundare/utvecklare Eventyr

Johan Fryksborn, affärschef Östersund-Åre Diös

Thomas Christiansson, grundare & VD Tottebo, Bahnhof Café

Niklas Edbjörk (suppleant), delägare TMN i Åre

Petter Askegren (suppleant), delägare Hotel Granen

Mattias Lindström (suppleant), marknadschef SkiStar

Mer om Åre Destination

Senast uppdaterad 28 oktober 2019

X
X