Loading Evenemang

Sagostund – Hannibal från Kartago

17 okt, 2026
Åre Park
Aktiviteter, Barn, Höstlov
13:00 - 14:00

Kryp ihop och följ med in i berättelsen om Hannibal från Kartago, skriven av Åreförfattaren Karl Karlgren. Under en mysig stund blir det högläsning för barn, där berättelsen får stå i centrum och fantasin göra resten.

En fin paus för små bokälskare – och för den som bara tycker om att lyssna på en riktigt bra historia.

Plats: Vildmarkscampet i Åre Park

 

Beskrivning av boken:

Kan man bli sjösjuk av att rida på en kamel? Vilka djur äter med rumpan?  Vem var det som egentligen hittade en väldigt känd faraos grav, men struntade i det? Var kan man gömma en gammal blånagel?

Nu ska ni få höra den riktiga historien om Hannibal och hans äventyr! Allt det vi har lärt oss i skolan av våra historielärare, om det som hände för länge sedan och som också kallas världens historia, stämmer inte alltid helt riktigt! En del detaljer har glömts bort, som vi nu tänker berätta för er.